Newsflash 公开
[search 0]
更多

Download the App!

show episodes
 
Newsflash, hosted by Spenser Walsh is a progressive political podcast dedicated to exposing the truth about the world we live in today, through the use of great journalism, analysis and opinion from experts on the day's news. Newsflash has new episodes every Monday Wednesday and Thursday.
 
The big question is: how can you fix and transform your organization’s most important foundation - your software - into an asset which allows you to become better every single day? Each department is at its best when it can smoothly, efficiently and productively operate and to do that, you need to pay attention to the lifeblood of your organization - your software. The custom software creation geniuses at ArchitectNow are presenting this podcast as a way to help leaders think more strategica ...
 
Ari Gosch und seine markante Stimme sind nicht nur Hörer*innen verschiedener RBB-Wellen wie Antenne Brandenburg, Radio Eins und Inforadio seit über 25 Jahren bekannt, sondern auch dem Musical-Publikum in vielen großen Hallen Mitteleuropas. Seit einer Weile ist nun auch Claudia Jakobshagen mit im News-Boot von Eilmeldung. Der neue Podcast EILMELDUNG! steht für öffentlich-rechtlich geschärfte höchstmöglich seriöse Recherche und Präsentation sowie für spannende, einfühlsame, aber auch satirisch ...
 
Loading …
show series
 
Њусфлеш донесува: - Еден човек избра војна, еден човек може да ја прекине – тоа е пораката на државниот секретар Антони Блинкен од собирот на ОН; Обучено првото македонско куче за потрага и спасување由VOA
 
The big question is: how can you fix and transform your organization’s most important foundation - your software - into an asset which allows you to become better every single day? Each department is at its best when it can smoothly, efficiently and productively operate and to do that, you need to pay attention to the lifeblood of your organization…
 
Sonderfolge RBB in der Krise. Eine illustre Runde hat sich im Studio von Podcast Eins am Berliner Platz der Luftbrücke versammelt, um gemeinsam ein wenig Licht ins Dunkel des RBB-Skandals zu werfen. Der wegen seiner kritischen Haltung und wegen des Einsatzes für freie Mitarbeiter*innen geschasste Ex-Abndschau-Moderator Jan Lerch, der noch in der DD…
 
Њусфлеш донесува: на две жешки точки во светот протести против диктаторски режими; САД со поддршка за Тајван среде закани од Кина; Мостот на реката Ирпин се поправа да стане споменик由VOA
 
Њусфлеш - Рускиот претседател објави делумна мобилизација на воените резерви. Белата куќа со реакција. Сторија на Гласот на Америка - Од 1951 до 2020-та, Преспанското езеро се намалило за девет метри. Не пропуштајте.由VOA
 
Домашните институции утврдиле дека Русија влијаела и врз политиката во Северна Македонија, изјави за Гласот на Америка министерот за надворешни работи Бујар Османи; ОН усвоија резолуција со која бараат Русија да ја ослободи нуклеарката Запорожје - За ова и повеќе во „Њусфлеш“由VOA
 
Портпаролот на Стејт департмент Нед Прајс на брифинг со новинарите не кажа кои политичари на Западен Балкан добиле пари од Русија, но кажа дека работат со државите да го одвратат руското влијание; Средба Путин-Шји - За ова и повеќе во „Њусфлеш“由VOA
 
Русија потрошила 300 милиони долари од 2014 година да влијае врз политичари во дваесетина земји; Зеленски во посета на Изјум; Ковчегот со телото на кралицата Елизабета изложено во Вестминистерската хала - За ова и повеќе во „Њусфлеш“由VOA
 
Њусфлеш - Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека има „значаен напредок од страна на Украинците, особено на североистокот“, наведувајќи ја поддршката од Соединетите Држави由VOA
 
Блинкен честиташе независност на Северна Македонија; Кралицата Елизабета Втора под лекарски надзор; Влијанието на Путин на Западен Балкан - За ова и повеќе во „Њусфлеш“由VOA
 
Њусфлеш - „Вашингтон пост“ објави дека меѓу документите што ги пронашле агентите на ФБИ во одморалиштето на Флорида на поранешниот американски претседател Трамп - имало и еден што ја опишува воената одбрана на друга земја, вклучувајќи ги и нејзините нуклеарни капацитети.由VOA
 
Њусфлеш - Во западните сојузни држави Монтана и Вајоминг, Националниот парк Јелоустоун ја слави својата 150-годишнина со промовирање на приказните за домородните племиња кои биле принудени да го напуштат Паркот при неговото основање.由VOA
 
Интервју со бугарскиот амбасадор во Вашингтон; Над 100.000 деца родени во Украина од почетокот на војната; САД регистрираа над 14.000 случаи на мајмунски сипаници - За ова и повеќе во денешен „Њусфлеш“由VOA
 
Њусфлеш - Горбачов беше човек со извонредна визија, рече Бајден; Струга - град на вода без услови за негување таленти во пливањe; Микроелектрониката во руските воени системи произведена во западните земји由VOA
 
Интервју со секретарката за енергетика на САД за кризата со енергија и опасноста од нуклеарна катастрофа; Украина сака да ги врати границите од 1991 година - За ова и повеќе во „Њусфлеш“由VOA
 
Конгресот побара од секретарот за одбрана, најдоцна до први декември да ги објави плановите за воени вежби во Северна Македонија во текот на наредната година - За ова и повеќе во „Њусфлеш“由VOA
 
Њусфлеш донесува: Највисоката агенција за здравство во САД ги олабави правилата за Ковид-19; воените вежби на Кина околу Тајван, за Јапонија се знак дека државата може да биде вовлечена во евентуален конфликт и мора да биде подготвена由VOA
 
Њусфлеш донесува - Тензии меѓу Израел и Русија, Запрен процесот на усвојување деца од Украина, Каде одат домашните миленичиња кога сопствениците се евакуираат заради борбите во Украина由VOA
 
Loading …

快速参考指南

Google login Twitter login Classic login